May 29, 2024

पाल्पा, पुष ६ । 

सुनिल कार्की \

पछिल्लो समय लोप हुँर्दै गएको नेवारी कला संस्कृति खानाका परिकारको संरक्षण गर्न पाल्पामा योमरी महोत्सव हुने भएको योमरी पुर्णिमाको अवसरमा पाल्पा सदरमुकाम तानसेको टक्सारमा भोली शनिबार योमरी महोत्सव हुन लागेको हो

 

नेवारी परिकार, भेषभुषा, कला संस्कृती परम्परा हराउँदै गएको अवस्थामा पचिहान जोगाउँदै इतिहासबारे युवापुस्तामा जानकारी गराउन योमरी महोत्सव गर्न लागिएको मैत्री क्लव टक्सारले जनाएको नेवारी भाषामा यो भनेको मनपर्ने मरी भनेको रोटी भएकोले नेवारीमा सबैभन्दा मनपर्ने रोटीको रुपमा योमरीलाई लिने गरिन्छ खासगरी नेवारी समुदायमा नयाँ धान भित्राएपछी घरमा भकारी बनाएर राख्ने मंसिर पुर्णिमाको दिन सोही नयाँ धानको रोटी बनाएर परिवार, आफन्त, इष्टमित्रलाई बाड्ने परम्परा रहेको पाईन्छ योमरी पुर्णिमाको दिन घर घरमा नाचगान गर्दै योमरी माग्ने चलन विगतका वर्षहरुमा भएपनि अहिले भने यस्तो परम्परा लोप भएको

 

काठमाडौं भक्तपुरबाट बसाईसराई गरेर पाल्पा पुगेका नेवारी समुदायका बुढापाकाले चलन चल्ती, संस्कार, परम्पराहरुलाई जोगाउन योमरी महोत्सव गर्न लागिएको कार्यक्रमका प्रचार संयोजक रिलरमान महर्जनले जानकारी दिनुभयो महोत्सवमा नेवारी संस्कृति सहित नृत्य तथा कला प्रदर्शन, नेवारी खानाको परिकार योमरीको स्टल प्रदर्शन गरिनेछ  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *