गुल्मीको मुसिकोटमा सार्वजनिक पुस्तकालय स्थापना

Facebook
X
WhatsApp
LinkedIn

गुल्मी । मुसिकोट नगरपालिकाको केन्द्र वडा नं. ७ वामीटक्सार बजारमा पहिलो पटक सार्वजनिक पुस्तकालयको स्थापना गरिएको छ। नगरपालिकाले २१० औँ भानु जयन्तीको अवसर पारेर “हाम्रो पुस्तकालय” को उद्घाटन गरेको हो।

जिपपार्क स्थित सामुदायिक भवनमा स्थापना गरिएको पुस्तकालयको नगरप्रमुख जीवन खरेलले समुद्घाटन गर्नुभएको हो । नगरकै गहनाको रुपमा पुस्तकालयको स्थापना गरिएको भन्दै यसको निरन्तरताका लागि सबैको साथ सहयोग अपरिहार्य रहेको बताउनुभयो। उहाँले पुस्तकालयलाई साझा पुस्तकालयको रुपमा स्थापना गरिएको भन्दै बौद्धिक र सांस्कृतिक संस्थालाई विस्तारै ई-लाईब्रेरीको रुपमा विकास गरिँदै लगिने बताउनुभयो । आदिकवी भानुभक्त आचार्यलाई समेत स्मरण गर्दै नगरप्रमुख खरेलले उहाँको कृतिहरुबाट प्रेरणा लिनुपर्ने बताउनुभयो।

 

नगरउपप्रमुख गंगा श्रेष्ठले आधुनिकतासँगै पठन संस्कृति हराउँदै गएकाले पठन संस्कृतिको विकास गर्ने उद्धेश्यले पुस्तकालयको स्थापना गरिएको बताउनुभयो । सामाजिक सञ्जालको प्रयोगले सामाजिक चेतना र ज्ञान तथा बौद्धिकता हराउँदै गएको भन्दै उहाँले पुस्तकालयले सबै क्षेत्रका व्यक्तिलाई अध्ययन गर्ने थलोको रुपमा विकास गरिने जानकारी दिनुभयो।

 

शिक्षक महेश्वर घिमिरेले पुस्तकालयको स्थापना हुनु खुसीको कुरा रहेको भन्दै सबै प्रकारका पुस्तकहरुको उपलब्धता र निरन्तरता हुने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो । सार्वजनिक पुस्तकालयको महत्व बुझेर आम नागरिकहरुले त्यसको फाईदा लिन सक्नुपर्ने उहाँको भनाई थियो।

 

पुस्तकालयमा लोकसेवा, शिक्षक सेवा, धार्मिक, कानुन, साहित्यिक, बौद्धिक, स्वास्थ्य सम्बन्धी सहित झण्डै १ सय ६ प्रकारका पुस्तकहरु उपलब्ध हुने उहाँको भनाई छ । पुस्तकालय सञ्चालनका लागि छिट्टै सञ्चालन समिति गठन गरिने र थप व्यवस्थित बनाउने नगरपालिकाको योजना रहेको छ ।

सुनिल कार्की

सञ्चालक at राष्ट्र सञ्चार

कार्की राष्ट्र सञ्चार मिडियाका सञ्चालक हुन् । माेफसलमा रहेर समसामयिक विषयमा कलम चलाउँदै आएका कार्कीले पाल्पा लगायत लुम्बिनी प्रदेश आसपासका क्षेत्रबाट विभिन्न विषयहरुमा रिपोर्टिङ गर्दै आएका छन् । रेडियो, टेलिभिजन तथा अनलाइन सबै माध्यममा पत्रकारिताको अनुभव छ । कार्कीले नेपाल टेलिभिजन, जनता टेलिभिजन, श्रीनगर एफएम, राज्य टेलिभिजन, श्रीनगर टेलिभिजन, फेयर नेपाल डटकम लगायत विभिन्न मिडियामा काम गरिसकेका छन् । कार्की नेपाल पत्रकार महासंघ, जिल्ला शाखा पाल्पाका कार्यसमिति सदस्य हुन् ।

याे पनि पढ्नुस्